Zero waste prodejny nabízí potraviny bez obalu a jen tolik, kolik sníte


Každý druhý den vynášíme pytle plné odpadků a obalů od luštěnin, másla nebo úklidových prostředků a plníme jimi kontejnery a popelnice. Ten, kdo se aktivně zajímá o životní prostředí, se ale rozhodl s tímto skoncovat a do obchodů si nosí vlastní krabičky a pytlíky, které použije znova a znova. Starost s vynášením odpadků mu odpadá.
hromada pytlů

U nás i ve světě začaly na tento popud vznikat specializované prodejny, které vám prodají jídlo, kosmetiku i prací a úklidové prostředky jen do vašich vlastních obalů. Tím snižují lidskou stopu na životním prostředí a šetří peníze jak sobě, tak zákazníkům.
Zero waste prodejny fungují v České republice už pár let. Specializují se nejen na potraviny, ale také na koření, kosmetiku, drogerii a prací prášky. Zboží si nechávají dovážet v pytlech nebo várnicích, které poté vrací zpět a nechávají opět naplnit. Vy ušetříte hlavně na tom, že platíte jen za požadované množství, nikoli za marketing produktu.

Nezapomenout na domácí přípravu

Potřebovat budete plátěné pytlíky, zavařovací sklenice a svačinové krabičky. Na webu konkrétní bezobalové prodejny si najdete, jaké zboží nabízí a podle toho si obaly připravíte. V obchodě si vyberete a prodejce vám odváží požadované množství. Zaplatíte jen za tolik, kolik potřebujete. Tím minimalizujete i množství shnilého a nezkonzumovaného jídla.
Bezobalové obchody ovšem nejsou jedinou možností nákupu nebaleného zboží. I v obyčejném supermarketu je možnost nabrat ovoce a zeleninu do plátěné tašky, krájené uzeniny a sýry do svačinových boxů, nebo volně prodávané vejce do vlastních papírových krabiček.
poličky na koření
K nulové lidské stopě na planetě může pomoci i samotné uchovávání a přenášení hotového jídla. Velká většina lidí si do práce objednává obědy. Ty jsou přivezeny v plastových krabičkách. Aby toto mohl člověk omezit, musí obětovat volný čas a pro oběd si zajít sám a nechat si ho naservírovat do vlastní krabičky. Nebo minimálně třídit odpad a plastové krabičky vyhodit do příslušného kontejneru.