Jak pomoci našemu trávení?


Trávení je fyziologický proces, který probíhá v těle každého z nás. Pomocí trávení se natráví potrava, kterou přijímáme, putuje celým trávicím traktem, vstřebají se z ní všechny živiny a vitamíny, a poté dojde k vyloučení. Celý tento proces je složitý, a naše tělo stojí spoustu energie. Snad u každého se někdy objevily potíže s trávením. Není to nic neobvyklého, většinou se jedná o problém, který jde poměrně snadno vyřešit. Za problémy s trávením může často stát změna ve vašem jídelníčku, jeho špatná skladba, stres, nedostatek pohybu, nebo i třeba takové věci, jako cestování a změna místa, kde obvykle trávíte čas.

trávení

Pokud se objeví problémy ve vašem zažívání, měli bychom je nejen řešit, ale snažit se také dalším problémům přecházet. Co pro to můžeme udělat? Samozřejmě, na naše zažívání existuje spoustu volně dostupných léků, které koupíme v lékárně. Ovšem nepodceňujte sílu bylinek, které mohou našemu trávení velmi pomoci. Výborná je třeba máta, nebo pravidelné popíjení pampeliškového čaje.

čaj

Pro správné trávení je důležité přijímat správné množství vlákniny. Vláknina je nerozpustná složka potravy, která usnadňuje vyprazdňování a je prospěšná pro naše střeva. Zaměřte se proto na to, abyste přijmuli dostatečné množství. Vlákninu najdete v ovoci, zelenině, semínkách, luštěninách a v obilovinách. Ideální je proto konzumovat celozrnné výrobky, jako celozrnné pečivo, hnědou rýži nebo celozrnné těstoviny.

Zaměřte se také na pravidelný pohyb. Pokud se nehýbeme, peristaltika našeho střeva se zpomaluje. Může tak docházet například k zácpě. Pro rozproudění vašich střev vám stačí například každodenní procházka, nebo si třikrát týdně zacvičit alespoň na 30 minut. A samozřejmě se zaměřte na to, abyste přijímali kvalitní a zdravé potraviny. Omezte alkohol, bílý cukr, bílou mouku a příliš mnoho tuku.