Základem rybářského vybavení je prut

Holýma rukama uspějí pouze zdatní borci při odchytu pstruhů a lov v sítích se u nás praktikuje v podstatě pouze při výlovu rybníků. Prut tedy představuje pomůcku, kterou pořizujeme s rozmyslem, v dnešní době jsou naštěstí tyto výrobky cenově přijatelné a dostupné i pro méně movité zájemce o tuto zajímavou zálibu.
rybářský prut na molu.jpg


Dělený nebo teleskop


Obecně je známo, že dělený prut je vždy kvalitativně lepším výrobkem a spolehlivým vybavením a platí tu jedna zásada, že čím méně dílů, tím lépe. Dělené nástroje vynikají svou ohebností a zároveň pevností, zvažujete-li o kvalitnějším výrobku, musíte však počítat s jeho extrémní přepravní délkou, která přesahuje i 180 cm. Většinou jsou to tzv. kaprové pruty a nejoblíbenější a také nejčastěji prodávané jsou dvoudílné nástroje.

Teleskopy jsou ideální zejména pro začátečníky, sbalíte je do batohu a poměrně kvalitní výrobek lze pořídit doslova za pár desítek korun. Pro občasné rybářské akce, např. na vodáckých výpravách, nebo na víkendových výletech bohatě postačí, ale chcete-li si užít opravdové rybařiny, sáhněte po děleném prutu.
rybářský prut v ruce.jpg


Kaprový prut


Vyrábí se obvykle z uhlíkových vazeb (vláken), které zajišťují potřebnou pevnost materiálu při zátěži způsobené lovem těžších ryb, většinou kaprů. Bývají teleskopické i dělené dvoudílné nebo třídílné, případně skládací cestovní složené ze čtyř nebo pěti dílů.


Lov sumce


Pruty na lovení sumců jsou vyráběny z uhlíkových vláken, a to z jednoho kusu. Základním předpokladem je dostatečná pevnost při výlovu nejtěžších sladkovodních ryb, jejichž hmotnost přesahuje i 90 kg.


Muškařina


Jsou to nástroje s navijákem připevněným pod rukojetí, jejich cílem je nahodit velmi lehkou nástrahu v podobě umělé mušky do stojatých i lehce tekoucích vod. Dělíme je podle mezinárodní specifikace AFTMA na několik váhových kategorií.


Přívlač


Říká se jim tak proto, že se s jejich pomocí umělá návnada vláčí, mnoho rybářů jim neřekne jinak, než „třpytky“. Jsou konstruovány podle hmotnosti lovených ryb, do kategorie lehkých spadá např. lov pstruhů, ty velmi těžké se specializují na dravé ryby a dokonce i na sumce.


Feeder


Touto technikou se chytají menší a středně velké kusy ryb, její specialitou jsou upravené špičky nástroje, které jsou vyměnitelné a velmi pružné – ohebné, a to z toho důvodu, aby byly citlivé na každý sebemenší pohyb úlovku. Vyrábí se jich více druhů podle lovišť, závislých na rychlosti proudící říční vody. Ohebné špičky bývají také opatřeny reflexní barvou kvůli lepší viditelnosti.