Mateřská může být mnohem kratší

V Čechách je běžné, že je maminka s malým dítětem na mateřské dovolené tři až čtyři roky. Pokud snad žena chce nastoupit do zaměstnání již několik měsíců po porodu, dívají se na ni mnozí jako na krkavčí matku. Ale co si budeme povídat, někdy je to nutnost. Nejsou to přitom jen důvody ekonomické, i když ty jsou samozřejmě důležité. Platit hypotéku je náročné a splatit ji co nejdříve je samozřejmě žádoucí. Nemluvě o tom, že to není jen hypotéka.
Dalším důvodem je kariéra. Zůstat tři roky doma může znamenat profesně se odepsat. Dítě je samozřejmě na prvním místě, ale na prvním místě to ještě neznamená na jediném místě. Člověka a jeho integrita to je samozřejmě rodina, ale také práce.
novoriózeně v čepičce
Pravdou je, že síť jeslí a rodičovských skupin je velmi malá a také velmi nákladná. Je celá řada lidí, kteří využívají chůvy a to legální i nelegální.
Dříve to bylo v Čechách jiné. Bylo běžné, že ženy odcházely do zaměstnání často už po šestinedělí. K dispozici byla rozsáhlá síť jeslí, školek a dokonce i celotýdenních školek, takže nebyl zase tak velký problém pracovat dokonce i na směny. Po revoluci ovšem nastal trend zcela odlišný. Zůstat s dítětem co nejdéle.
Samozřejmě pro dítě je to optimální, ale rozhodně ne vždy je to možné.
V jiných zemích v Evropě je to docela jiné. Ženy odcházejí do zaměstnání už několik měsíců po narození dítěte.
zabalené miminko

Ve Francii chodí ženy do práce brzy

Například ve Francii odchází ženy do práce už po čtyřech měsících, protože déle zaměstnavatel nedrží ženám místo a také neproplácí rodičovský příspěvek. .


Ve Francii samozřejmě mají také ženy k dispozici různé cenově dostupné jesle. Určitě by tyto služby měly být k dispozici také u nás. Samozřejmě v Praze a velkoměstech to není zase takový problém, ale v malých městech pracující matka opravdu nemá mnoho alternativ.