Rozpoznejte včas příznaky Covidu-19

Podívejme se tedy, jaké jsou nejčastější příznaky koronaviru, abychom dokázali včas rozpoznat nákazu, a nebyli tak rizikem pro lidi v našem okolí.

Jelikož je tu s námi Covid-19 už přes dva roky, za tu dobu získali lékaři dost dat na to, aby zvládli vyhodnotit ty příznaky, které se nejčastěji objevují u lidí nakažených tímto virem. Mezi ně patří zvýšená teplota nad 37,3 °C nebo více. Výjimkou není ani to, že teplota přejde do horečky, která může dosahovat hodnot až nad 39°C. Dalšími příznaky jsou pak dušnost, kašel, únava a zažívací problémy, jako je průjem, nevolnost či zvracení.

Nachlazení

Rizikem těchto příznaků je, že se velmi podobají každému běžnějšímu onemocnění, které nás obvykle schvátí na dva, tři dny a poté se nám po pár paralenech uleví. Covid ale tak snadno neodchází, a je třeba opravdu dodržet stanovenou karanténu. Vyskytují se však i příznaky, které jsou typické právě pro toto onemocnění, jako je vyrážka na kůži či barevné změny na prstech rukou či nohou. Typická pro onemocnění koronavirem je také ztráta chuti nebo čichu, případně obojího.

Vážnější průběh onemocnění má již vážnější příznaky. Objevuje se bolest či tlak na hrudi, vysoká horečka, dušnost, která omezuje pacienty v běžných činnostech, můžou být zmatení a také ztratí chuť k jídlu. V ojedinělých případech může být onemocnění spojeno i s příznaky jako jsou úzkostné stavy, deprese, podrážděnost, poruchy spánku nebo vážně neurologické potíže, jako je cévní mozková příhoda, zánět mozku nebo stav deliria.

Nemoc

Samozřejmě existuje i bezpříznakový průběh koronaviru. U pacienta se pak zjistí víceméně náhodou, třeba při testování po kontaktu s pozitivní osobou.

Pokud se vám podle příznaků zdá, že byste mohli být nakaženi, nejlépe se hned otestujte. Čím dřív se vám prokáže pozitivní test, tím dříve bude zahájena karanténa a doktor s vámi může komunikovat případnou léčbu. Otestovat se můžete formou PCR testu nebo antigenním testem. Ty jsou prováděny na odběrových místech, nebo si můžete antigenní testy https://www.covidexpert.cz/antigenni-testy/ zakoupit a udělat doma.