Možnosti vlastního bydlení

Byt v osobním vlastnictví

Byt v osobním vlastnictví se může nacházet v panelovém domě, v cihlovém domě, činžáku… Takový byt si prostě koupíte a stáváte se jeho majitelem, máte pak podíl i v celém domě. V domě je většinou zřízené Společenství vlastníků, které pořádá pravidelné schůze. Schůze SVJ jsou velice důležité, většinou se na nich hlasuje o důležitých změnách v domě, rekonstrukcích, platbách do fondu vlastníků, úklidu v domě a podobně. Pokud takový byt koupíte, snažte se být ve společenství vlastníků činí, chráníte tak svůj majetek, protože se zanedbaným stavem celého domu klesá jeho hodnota. Na byt v osobním vlastnictví bez problémů dostanete hypoteční úvěr, nejvíce však 80% ceny nemovitosti.

květiny okno

Družstevní bydlení

Družstevní bydlení bylo oblíbené především koncem minulého tisíciletí a začátkem tisíciletí nového. V současné době již na vrcholu není, především proto, že je trochu problém sehnat financování na takový byt. Paradoxně ale může být dostupnější díky tomu, že se platí členský vklad ve výši do 35% ceny bytu a zbytek se platí formou nájemného, to navíc může být mnohem nižší, než je nájemné tržní. Bytové družstvo spravuje dům a tím, že zaplatíte vklad se stáváte členy družstva a máte v něm podíl. Podíl se později může převádět na děti.

klíč v zámku

Dům

Koupě či stavba domu v dnešní době vychází stejně jako byt, jen počítejte s nedostatkem a s vyššími cenami stavebních materiálů. Hypoteční úvěr není problém dostat na koupi domu, ale určitou část musíte financovat sami a ta částka nemusí být zrovna nízká. Ceny domů jsou v současné době astronomicky vysoko ale vyplatí se do nemovitosti investovat.

Ať si vyberete jakýkoli způsob vlastního bydlení, věřte, že investice do vlastního bydlení se vyplatí. Především v dnešní době, kdy ceny nájmů rostou strmě nahoru. Nemovitosti získávají na ceně a hodí se i coby investice.