Hrubá mzda není všechno

Určitě už jste slyšeli slova jako hrubá a čistá mzda. Ale nikdy není jisté, že si pod nimi představujete opravdu to, co tyto znamenají, případně se možná vůbec nevyznáte v tom, co ony pojmy znamenají. A věřte mi, že tu nejde o nějaké bezvýznamné slovíčkaření. Neznat totiž rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou znamená možná i zadělání si na nepříjemné problémy.

brazilské peníze

Vezměte si třeba člověka, který se někde uchází o práci a dostane se mu informace o tom, jakou dostane hrubou mzdu. I když se dotyčnému zdá taková hrubá mzda docela hezká, může mít nakonec problémy s tím, aby s takovými příjmy vyžil, a to proto, že nikdy takovou hrubou mzdu na ruku nedostane. Zaměstnanci totiž dostávají pouze mzdu čistou, a to je docela jiná částka. To je vlastně hrubá mzda mínus daň z příjmu, mínus sociální pojištění, mínus zdravotní pojištění a třeba i mínus nějaká ta exekuce.

Takže je jasné, že i kdyby využil zaměstnanec všechna daňová zvýhodnění, nikdy na celou hrubou mzdu nedosáhne. Vždy dostane míň. A když si nedokáže v předstihu spočítat, kolik bude doopravdy činit jeho výplata, může být nakonec ve výplatním termínu i ve vysloveně zoufalé situaci. To když dostane míň, než potřebuje k uspokojení svých životních potřeb.

peníze Brazílie

A jak se podobnému riziku vyhnout? Nejlépe tak, že si to zaměstnanec sám spočítá. A nejlepší je, když se využije k počítání mzdy Kalkulačka čisté mzdy, tedy na internetu dostupný nástroj.

Díky této kalkulačce každý snadno zjistí, kolik si při určité hrubé mzdě fakticky vydělá. Kolik bude mít čistého, kolik přistane na jeho účtu nebo třeba ve výplatní obálce.

A když pak člověk díky tomu nepochybně ví, kolik dostane? Pak je tu možnost vyhnout se situacím, kdy chtěl člověk platit penězi, jež ale nedostal a nemá. A určitě se spolu shodneme na tom, že ten, kdo se podobným potížím vyhne, je šťastlivec.