Buďme v kontaktu se svými blízkými! Poradíme, jak se vyhnout riziku nákazy.


Zaručená jistota

Testování na covid je poměrně drahou záležitostí. Klasický test pro samoplátce stojí kolem dvou tisíc a výsledek víte druhý den. „Rychlotest“ je o něco levnější. Vyjde asi na čtyři stovky a výsledek máte za pár minut. Ovšem výsledek antigenního testu může být zkreslený. V případě, že jste covid prodělali, a nemusíte o tom ani vědět, ve vašich buňkách je jeho stopa zapsaná a test tedy může vyjít falešně pozitivní. Pokud víte, že jste covid měli, můžete si nechat odebrat krev, ze které zjistíte, kolik máte protilátek. V České republice platí, že člověk má tří měsíční imunitu proti karanténě, ale pozor, může se stát, že onemocníte znovu a dříve. Vědci zatím nemají virus dobře prozkoumaný, aby mohli jistě říct, že každý má imunitu. Každopádně pokud chcete navštívit své blízké, nechte se testovat, ať máte jistotu, že je nenakazíte.

Odloučení

Je to těžké, ale i tím, že se osobně se svými příbuznými nesetkáte, zaručíte, že jim nepředáte nechtěný dárek v podobě covidu. Bohužel se letos neuvidíme ani s našimi příbuznými, kteří bydlí v cizině. Současná doba ale nabízí technologie, díky kterým se můžeme vidět přes obrazovky našich telefonů, počítačů či televizí.

online_hovor

Zdarma se dají na internetu stáhnout programy jako je známý Skype, před který si zavoláte. Můžete mluvit, jak chcete dlouho a pokud máte pevný internet, nestojí vás to nic navíc. Společně můžete nejen vařit oběd, ale i klidně večeřet, nebo si dát večer skleničku. Určitě to nenahradí objetí a lidský kontakt, ale pokud vaši příbuzní patří do rizikové skupiny i toto je řešení.

Shledání se venku

Další možností, jak se vidět, je setkat se venku. Samozřejmě je třeba dodržovat pravidla jako je rouška, rozestup a desinfekce. Ideální je, pokud máte zahradu s altánem nebo pergolou, kde se v dostatečném rozestupu můžete schovat před deštěm či sněhem.

zimní_zahrada

Venku není riziko nákazy tak velké, a pokud dodržíte všechna opatření, nemůže se nic stát. Buďte se svými nejbližšími v každodenním kontaktu alespoň po telefonu, věřte, že to potřebují.