Scrapbooking – popusť uzdu své vlastní fantazie!

= metoda tvorby fotoknih/vzpomínkových knih, pozvánek, přání, diářů, či deníčků. Jde vlastně o tvorbu ze zbytků (jako jsou různé ústřižky/kusy novin/fotky). K jeho zhotovení můžete využívat hned několik metod a pomůcek. Jako základ budete potřebovat nůžky, řezačku papíru – bez té se neobejdete. S ní máte vše rovně a rychle nařezáno. Lepidlo, samolepky, popisovače, fixy, pastelky, případně i vodovky/akvarelky + štětce, razítka nebo dokonce stužky, třpytky, korálky, či přírodniny (listí, květiny, rostliny,…).
tvorba kroniky.jpg
Nejprve si promyslete, co od vašeho výtvoru očekáváte. Bude z něj fotokniha nebo “jenom” deník? Podle typu, kterého se chcete držet si vyberte, do čeho budete tvořit.
Existují alba, přímo k tomuto účelu. Výběr je z široké škály druhů, velikostí, značek, designů, ale i materiálů – omyvatelné, látkové, či kombinované – s kapsičkami nebo bez. Můžete do nich vkládat samostatné papíry, jelikož mívají i kroužkovou vazbu, která je jednodušší při odstraňování nebo pro změnu v organizaci. Takováhle alba si můžete sami vyrobit například z kartonu nebo z tvrdého papíru. Je to jen na vás!
barvy a tužky na malování.jpg
Pro deníky či diáře se více hodí obyčejné zápisníky, které si lze dozdobit podle svého. Můžete desky oblepit stužkami, korálky, barevnými/vzorovanými papírky nebo pokreslit a potřpytit.

Scrapbookingje již tolik rozšířený, že jsou k dostání také scrapbookové papíry. Jsou přizpůsobené k práci s fotkami. Bývají různě barevné nebo dokonce s motivy a ve většině případů jsou oboustranné. Koupit lze papíry po jednom (různých velikostí) nebo celé archy.

S pomocí barevných papírů, lepítek, barev a stužek vykouzlíte různorodá pozadí pro fotky nebo pro útržky a vše, s čím chcete pracovat. Nejčastějším způsobem pro tvorbu samostatných stránek je tzv. metoda vrstvení. Pro základ se volí scrapbookový papír a potom fotografie, kterou chcete použít. Hlavní fotografii umistěte na libovolné místo papíru a pak vybírejte další (ústřižky, ubrousky, fotky, noviny, papírky,…), které vystřihávejte, trhejte a modelujte podle vlastní fantazie.
Připravený materiál vrstvěte na základní fotografii a různě okolo ní. Nejprve si vše rozvrhněte a nalepujte, až když jste s konečným výsledkem 100% spokojeni.
Finální výsledek se dále dozdobuje. Můžete jednotlivé obrázky pokreslit, popsat nebo doladit knoflíky, stužkami, či s pomocí oboustranné lepenky docílit 3D efektů.
psát zápisník.jpg
V kterékoli tvorbě se meze nekladou a hlavní, co musíte mít je chuť! Dělejte vaše produkty s láskou a mějte je jako vzpomínky, ke kterým se budete s radostí vracet. A dávejte si pozor na závislost, která při tvorbě scrapbooku roste!