Jak vybrat ledničku?

Při výběru ledničky je potřeba vzít v úvahu, že se jedná o přístroj, který je v neustálém provozu, což je potřeba zohlednit při volbě energetické třídy. Počet členů domácnosti zase ovlivní její velikost. Vzhled ostatních spotřebičů ovlivní zase její design a barvu, aby do kuchyně zapadla. Na co se zaměřit nejdříve?

ruka před lednicí

U ledničky je jedním z nejdůležitějších parametrů energetická spotřeba, která je udávána energetickou třídou. Ta se od roku 2010 smí pohybovat pouze od třídy A výš. To znamená, že je na výběr ze 4 tříd: A, A+, A++ a A+++. Čím více znaků +, tím je lednička úspornější.

Důležitým parametrem je také užitný objem neboli velikost ledničky. Obecně se počítá na osobu kolem 70 litrů chladícího prostoru. Pro 1-2 člennou domácnost tak stačí lednice o objemu do 150 l, což odpovídá výšce 140-170 cm. Pro 3-4 člennou je potřeba lednici o velikosti alespoň 180 cm s chladícím objemem od 225 l.

Dalším parametrem jsou rozměry lednice, kdy je potřeba brát v úvahu nejen finální místo umístění lednice, ale také samotná cesta k němu. To platí zejména u objemnějších ledniček, kterým může být malá chodba nebo šířka dveří, kterými bude na finální místo přinášena.

Při pořizování je vhodné také zvážit možnost mrazáku, tedy kombinovanou lednici. Mrazák se zde může nacházet v horní či dolní části ledničky, přičemž ten dole je lépe regulovatelný a větší než horní. Horní je zase lépe přístupný, ale velkou nevýhodou je právě jeho objem.
nakousané jablko

Co může dále ovlivnit rozhodování je počet kompresorů a okruhů. Zde jsou v nabídce ledničky vždy s jedním kompresorem a buď s jedním nebo dvěma okruhy. To znamená, že pokud má lednička dva okruhy, tak se při odmrazování může lednička a mrazák odmrazovat zvlášť, což je ovšem na úkor mírně vyšší spotřeby.

Už ne příliš důležitými parametry jsou potom doplňkové funkce lednice, kterými jsou minibar nebo dávkovač vody a ledu. Na přední straně dvěří se nachází automat na chlazenou vodu a výrobník ledu a ledové tříště, je potřeba, aby byla lednice napojena na přívod vody. Minibar zase nabízí tu výhodu, že se do něj umístí oblíbené potraviny nebo nápoje, které se potom mohou vyjmout bez otevírání hlavních dveří lednice, což podporuje celkovou úsporu energie.