Naučte se šetřit s vodou

Voda je tekutina, díky které máme na planetě život, takže si ji musíme vážit, a navíc není zadarmo, takže se vyplatí snažit se ji neustále šetřit a neplýtvat.

Naučte se šetřit s vodou

Každý litr se počítá

Bez vody se rozhodně neobejdeme, ovšem rozhodně záleží na tom, kolik jí spotřebuje, protože je na místě svou spotřebu optimalizovat, aby nebyla zbytečně velká. Tím může každý z nás prospět planetě, protože lidé, rostliny, zvířata a další organismy se bez této tekutiny rozhodně neobejdou. Navíc za ní musíme platit, přičemž takto můžeme ušetřit hezké peníze. A proto se přesuneme na základní rady, přičemž hned první je spojený s umýváním nádobí a čištěním zubů. Při těchto činnostech se nevyplatí mít puštěnou tekoucí vodu, protože zbytečně teče do odpadu. Co se týče koupání, tak nejvíce vody spotřebuje vana, a proto se doporučuje sprchování.

umývání rukou

Dávejte si rozhodně také pozor na záchod, protože některé staré nádržky můžou propouštět. Jakmile se chystáte prát, tak si počkejte na plnou pračku, abychom oprali najednou co nejvíce oblečení. Poslední radou je zalévání na zahrádce, kdy si musíme počkat na večer, aby zálivku nevysušilo slunce.

Kapající kohoutek

Kapající kohoutek je v domácnosti velmi častá záležitost, protože zařízení používáme stále, takže se opotřebovává a jeho těsnost postupem času klesá, protože nic není navěky. Počítadlo sice nemusí naměřit, že spotřebováváme nějakou vodu, ale kapání dělá často nepříjemný hluk, a navíc je to zbytečné voda nazmar. Naštěstí tento problém můžeme levně vyřešit, takže se na něj pojďme podívat.

luchyňský kohoutek

U klasického kohoutku na točení stačí vyšroubovat kapající ventil a na jeho zadní straně vyměnit gumové těsnění, jenž se postará o dobrou těsnost. U pákové baterie není také výměna nijak složitá, protože zde měníme celou kartuši baterie , a proto nemusíme hledat, které těsnění nebo část je špatná. Kartuše baterie se pohybuje okolo 200 Kč, a proto je to rozhněvaná levnější a jednodušší než kupovat celou novou vodovodní baterii. Podle staré kartuše koupíte novou a poté už ji jen vyměníte, kdy následně můžete sledovat, jak kohoutek už nekape.